Satış ve Danışma Hattı: 0322 232 22 35 Türkçe

Tatarcık yapı olarak küçük vücudu ise sık kıllarla örtülü, genelde donuk sarı renkli, bir ile üç mm boylarında olan kanatlı haşerelerdir. Doğada sıklıkla hayvan barınakları, mağaralar, evlerde ise loş karanlık bölgelerde yaşarlar. Geceleri çevresinde bulunan insan ya da hayvanlardan kan emerek beslenirler. Yumurtalarını ise bitkisel ya da yaş atıkların üzerine gelişi güzel bırakırlar. İnsanları ya da hayvanları sadece dişi tatarcıklar ısırır. Isırığa maruz kalan kişi eğer alerjik yapıya sahip değilse, ısırılan bölgede ağrı hissetmezler ve iltihaplanma görülmez. Isırılan kişilerin sadece yüzde birlik kesimi bunun farkına varabilmektedir. Tatarcıklar geceleri aktifleşip beslenirler, gündüzleri ise karanlık alanlarda dinlenirler. Tatarcıkların yumurtlama dönemi kan emdikten bir kaç gün sonra olur. Yumurtaların kanatlı tatarcıklar haline gelmesi için yaklaşık 5 haftalık bir süre gereklidir. Tatarcık ilaçlama yapılırken dikkat edilmesi gereken temel unsurlara dikkat edilmelidir.

Tatarcık kan ile beslenen ve devamlı konakçı değiştiren bir haşere olduğu için hastalıkların ortama yayılmasında etkin rol oynar. Tatarcıklar üstünden geldiği konakçısının kanında bulunan bütün mikrop ve virüsleri sonraki konakçısına bulaştırır. Tatarcık sineğinin ısırdığı insanlarda deride kaşıntılı kabarıklıklar oluşur ve 5 gün kadar devam eder.
Tatarcıkların ısırması sonucunda bulaşan hastalıklar aniden ortaya çıkar. Hastalık genel olarak birdenbire titreme veya ürpermelerle başlar bazı hallerde kırgınlık, baş dönmesi, bacak ve karında aşırı ağrı olabilir. Başlangıçta veya daha sonra ensede ve sırtta sertlik, tat alma duyusunda değişiklikler, iştahsızlık, bulantı, kusma, kabızlık, boğazda ağrı, burun kanaması, baş dönmesi olabilir.  Tatarcıklardan insanlara bulaşan hastalıklar ölümcül değildir. Tatarcıklar ile bulaşan hastalıklar dinlenme ve uygun sıvıların tüketilmesi ile son bulur.

Tatarcık haşeresi ile yapılan mücadelelerde kesin çözüm alabilmek için mutlaka tatarcıkların barındıkları ortamların yakınlarında bulunan bataklıkların ve çamurluk alanların kurutulması gerekir. Tatarcık ilaçlama esnasında kesin çözüm alabilmek için mutlaka hayvan barınaklarının ve bahçelerimizin de periyodik olarak ilaçlanması gerekir. İlkay İlaçlama olarak sizlere tatarcık ilaçlama konusunda garantili hizmeti en uygun fiyata vermekteyiz. Ayrıntılı bilgi için danışma hattımızı arayabilirsiniz.

Tatarcık İlaçlama